Du dažniausi stabdžių gedimai

   Stabdžių sistema – vienas svarbiausių automobilio mazgų. Tvarkingi stabdžiai užtikrina saugų ir patogų vairavimą bei didesnę kontrolę ištikus netikėtoms situacijoms kelyje. Todėl stabdžių sistemą būtina atidžiai prižiūrėti bei gerai išmanyti pagrindinių jos gedimų „simptomus“. Trafic.lt specialistai sako, kad dažniausiai pasitaikantys gedimai – sudilusios kaladėlės ir kreivi diskai. 

   Apie tai, kad sudilo stabdžių kaladėlės paprastai praneša šaižus cypiantis garsas stabdymo metu. Toliau dėvintis kaladėlėms pajusite ir vibracijos ar stuksenimo atsiradimą stabdant, o galiausiai pailgės ir pats stabdymo kelias. Tai itin pavojinga ypač šaltuoju metų laiku tai, kai kelyje padaugėja avarinių situacijų. 

   Paprastai priekines kaladėles patariama keisti kas 25-30 tūkst. km., o galines – kas 30-40 tūkst. km. Tačiau dėl agresyvaus vairavimo, gamybos defektų ar meistrų darbo broko gali tekti naujomis kaladėlėmis pasirūpinti anksčiau. 

   Kitas dažnas gedimas – susidėvėję, kreivi stabdžių diskai. Apie juos praneš drebantis vairas. Vairuotojai šį efektą dar dažnai vadina „kala vairą“. Tačiau vairas drebėti gali ir esant netvarkingai pakabai. Kaip atskirti? Jeigu kalti stabdžių diskai – vairas ims drebėti stabdant ar įsibėgėjant. Jei problema pakabos mechanizme, vibracija bus ir važiuojant tolygiu greičiu. 

   Kalbant apie stabdžių diskų gedimus, ne visuomet reikalingas jų keitimas. Kartais naudinga atlikti stabdžių diskų tekinimą. Šis darbas atliekamas net nenuėmus stabdžių disko nuo automobilio. Stabdžių diskai, kaip ir kaladėlės, keičiami kas maždaug 30-40 tūkst. km. Tačiau labai svarbu atsižvelgti į vairavimo įpročius, sąlygas ir kelio dangą, kuria dažniausiai važiuojama. 

   Ne mažiau svarbu norint saugiai vairuoti ir tausoti automobilį, laiku pakeisti ir stabdžių skystį. Tai daryti reikėtų ne mažiau kaip kartą per porą metų, priklausomai nuo automobilio ir vairavimo įpročių. Laiku nepakeitus stabdžių skysčio kritiniu atveju stabdant jis gali net užvirti ir stabdžiai dings. Žinoma, šaltuoju metų laiku, kai keliai slidūs, tokia situacija gali baigtis tragiškai. Todėl artėjant žiemai įsitikinkite, jog jūsų stabdžiai veikia saugiai ir užtikrintai.